Tedaviler

İmmünoterapi

İmmünoterapi aslında 1860’lı yıllara kadar dayanan çok eski bir tedavi yöntemidir. Ancak o dönemlerin içinde bulunduğu şartlara bakacak olursak sadece bir gözlem olarak ortaya çıkmış ve gelişimi çok uzun bir zaman içinde gerçekleşmiştir. İmmünoterapi o kadar eski bir tarihte ortaya çıkmış olmasına rağmen yalnızca birkaç yıldır yaygın olarak bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

İmmünoterapi yöntemiyle vücudun bağışıklık sisteminin çeşitli kanser hücreleriyle mücadele etmesi amaçlanmıştır. Zaman içinde çeşitli kanser türleri gelişmiş ve bununla birlikte immünoterapi yöntemi de her kanser türünün ortaya çıkmasıyla birlikte gelişim göstermiş ve bu gelişimi göstermeye de devam etmektedir. Biyolojik bir tedavi yöntemi olan immünoterapi hakkında merak ettiğiniz her şeyi araştırdığımız bu yazımız bu konudaki tüm sorularınız için son derece faydalı olacaktır.

İmmünoterapi Nedir

İmmünoterapi ile ilgili bir araştırmaya başlamadan önce ilk olarak immünoterapi nedir konusuna bir açıklama getirecek olursak immünoterapi için en açık ve anlaşılır haliyle bir kanser aşısıdır da demek mümkün olacaktır.

Kanser hastalığı, bir insanın herhangi bir organında ya da dokularında hücrelerin olması gerekenden çok daha yüksek seviyede çoğalmış olması ya da normal dışı bir şekilde büyümesi anlamına gelir. Bunun yanı sıra kanser hücreleri metastaza da uğrayabilir. Metastaz, anormal düzeyde büyümüş ve de çoğalmış olan kanser hücrelerinin başka organlara sıçrama yapma durumudur. Pek çok kanser çeşidinde bu durum yaşanır ve son derece tehlikeli sonuçlara yol açar.

İmmünoterapi Ne İşe Yarar?

İmmünoterapi, bağışıklık sisteminde var olan ve normalin dışında bir şekilde artış ve de büyüme gösteren hücreleri tanıyarak onlara bir uyarıda bulunur. İmmünoterapi ne işe yarar sorusunun en başta gelen yanıtı bu olsa gerek. Bunun yanı sıra bu hücreleri yok etmek amacıyla vücutta bir savunma mekanizması meydana getirir. Ardından bu konu ile ilgili olarak gelecek olan bir diğer soru da immünoterapinin kanser hastalığına etkisi nedir şeklinde olacaktır. İmmünoterapinin kanser hastalığı üzerinde gözle görülür etkileri vardır. Neden diye soracak olursanız immünoterapi sayesinde kanser hücrelerinin büyümesi engellenmiş olur.

İmmünoterapi Çeşitleri Nelerdir?

İmmünoterapi çeşitleri bu tedavinin yöntemine göre değişkenlik gösterir. Bağışıklık sisteminin fren mekanizmasına engel olan bir takım aşılar, monoklonal antikorlar denilen ilaçlar ve de kanseri tedavi eden bir takım ilaçlar mevcuttur. Bu tür ilaçlar ya da aşılar, kanser hastalığı ile ilgili farklı sistemlerde çalışmaktadır. Mesela bağışıklık sisteminin fren mekanizmasına engel olarak bir kanser tedavisi sağlayan aşı türünden söz etmiştik. Bu immünoterapi türleri arasında yer alan ve bağışıklık sistemi üzerinden hareket eden bir kanser aşısıdır. Özel olarak T hücreleri üzerinde yoğun bir etkiye sahiptir. Vücuttaki T hücrelerini adeta kanserle savaşmaya hazırlayan bir yöntemdir.

Monoklonal antikorları açıklayacak olur isek; bunlar aslına bakacak olursanız bağışıklık sistemi üzerinde yer alan belli bir hedefe de bağlanabilen proteinlerdir. Bu antikorlar adeta kanser hücrelerine nokta atışı yapar ve onları belli eder. Bunun sonucunda bu hücrelerde büyüme gerçekleşme ihtimalini sıfıra indirirler.

İmmünoterapi Faydaları Nelerdir?

İmmünoterapi bir kanser hastası için son derece önemli bir tedavi yöntemidir. Pek çok fayda sağlamış olması ve direkt olarak hücreleri tedavi etmesi açından sorunun temeline indiğini söylemek mümkün olacaktır. İmmünoterapi yönteminin pek çok kanserle tedavi yönteminden son derece iyi ve faydalı bir yöntem olduğunu söylemek mümkündür. İmmünoterapi faydaları nelerdir konusunda konuşacak olursak şu şekilde faydalar sunulduğunu görebiliriz; ilk olarak immünoterapi fayları arasında en önemli şey, kanserli yani aniden ve olağan dışı bir şekilde büyümekte olan kanser hücresinin büyümesini durdurur.

Bağışıklık sistemine etki eden tüm olumsuz şeyleri ortadan kaldırır ve bağışıklık sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. T hücresi aktarımını yapmakla görevli olduğu için bu da bir kanser hastası için son derece önemli bir durum arz eder. İmmünoterapi yararları için şunlardan söz etmek mümkün olacaktır;

  • Yan etkisi daha az olur
  • Kanser hastalarının ömrünü uzatan bir yöntemdir
  • Kanserin tekrarlanmasına ve yayılmasına engel olur
  • Vücut tarafından diğer tedavi yöntemlerine göre çok daha iyi tolere edilebilir
  • Diğer kanser tedavi yöntemleri gibi vücuttaki sağlıklı olarak yer alan hücrelere zarar vermez.

İmmünoterapinin beklenen yan etkileri geleneksel kemoterapi ilaçlarına göre daha azdır. Bu sebeple de çok daha rahat bir kullanımı olur. Kanser hücreleri üzerinde bir etkisi olan ve bir hafıza bırakacak olan bu tedavi yöntemi sayesinde kanser tekrarlanma oranı da oldukça düşük olur. Bu sebeplerden dolayı da immünoterapi en çok tercih edilen kanser tedavi yöntemlerindendir. İmmünoterapi her kanser tipine olur mu? şeklinde de bir soru soracak olursak genel olarak her tür kanser hücresinde aktif bir şekilde rol oynadığını gördüğümüz immünoterapi yöntemini tüm kanser hastalarına tavsiye edebiliriz. Ancak bazı hastalar daha çok yararlanırken bazıları da bu yarar daha azdır.

İmmünoterapi Nasıl Uygulanır?

İmmünoterapi almaya karar vermiş olan bir kanser hastası bu konu için en çok immünoterapi nasıl uygulanır? ya da immünoterapi ne zaman uygulanır? şeklinde sorular olacaktır. İmmünoterapi son derece kolay bir şekilde uygulanır. Bir damar yolu açılarak serum gibi takılır ve böylece tedavi uygulanır. İmmünoterapi ajanlarından kontrol noktası inhibitörleri, kemoterapi ile ve de radyoterapiyle beraber alınabilen bir tedavi yöntemi olması açısından da son derece büyük bir kolaylık sağlar.

Üstelik artık kanserin ilk evrelerinde kemoterapi ile beraber immünoterapi alınır ise bu durum kanser tedavisi açısından son derece önemli bir adım olur. Üstelik kanserin ilerleyen evrelerinde bağışıklık sisteminin düşecek olması da bir dezavantajken bu tedavi yönteminin bağışıklık sisteminde onarım yapıyor olması da ayrı bir önem taşır.

İmmünoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi immünoterapinin de yan etkileri vardır. Sonuç olarak bu da bir kimyasal içerikli ilaçtır ve bir yan etkisi olacaktır. Hücreler üzerinde yaratmış olduğu etkiler sonucu, bağırsak, böbrek ve mide gibi bölgelerde bir takım sorunlar meydana gelebilir. İmmünoterapi yan etkileri içerisinde en belirgin yan etki ise ishal olacaktır. Yan etki bakımından immünoterapi ile kemoterapi arasındaki fark nedir diye soracak olursak da kemoterapi alan bir hastanın saçlarında dökülme görülürken immünoterapi alan bir hastada saç dökülmesi gibi bir durum söz konusu olmaz.

Baş ağrısı ve mide bulantısı gibi çok daha hafif yan etkilere sahip olan immünoterapi yöntemi için bazı durumlarda; kalp çarpıntısı, tansiyon sorunları, enfeksiyon riski, deride meydana gelen kızarıklık ve kaşıntı bazen de pul pul dökülmeler gibi birkaç yan etkiden söz edebiliriz. Ancak bu yan etkiler daha seyrek rastlanan yan etkilerdir. İmmunoterapi konusu ile ilgili olarak berrinpehlivan.com adresini ziyaret ederek çok daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Başa dön tuşu