Beslenme ve DiyetetikSağlıklı Yaşam

Yemek ve Sigara Bağımlılığı İçin Hipnoterapi

Hipnoz, odaklanma ve konsantrasyonun arttığı, telkinlere yanıt verildiği fakat çevresel farkındalığın azaldığı bir insan hâlidir. Kendinden geçme veya bayılmayı-ayılmayı gerektiren bir durum değildir. Kişinin isteği ve katılımıyla gerçekleşir. Hayal kurduğumuz veya uykuya dalmadan önceki hâlimize benzer.

Genellikle bir terapistin yardımıyla kişiye belli bir amaç doğrultusunda yapılan hipnoza hipnoterapi veya hipnotik telkin denir. Hipnoterapide sözlü tekrar ve zihinsel imgeler kullanılır. Kliniğimizde hipnoterapi psikiyatristimiz tarafından yapılır.

Yeme bağımlılığı ve sigarayı bağımlılığında hipnoterapiden faydalanmaktayız.

Her kişi farklı olduğu gibi, her kişinin hipnoterapi seansı da farklı geçer. İyi bir terapi için, kişinin hipnoza girip girmediğini veya ne derecede bir hipnozda olduğunu düşünmemesi istenir. Terapide tek yapılması gereken telkinlere ve terapinin akışına odaklanmaktır. Konuşulanları analiz etmeye çalışmak veya süreci yönetmeye çalışmak terapi seansının verimini düşürebilir.

Seans sayısı kişiye, kişiliğe, tedavi olma isteğine, tedaviye inanca, probleme, problemin ne kadar süredir devam ettiğine göre değişmektedir. Seans sırasında olanları ve konuşulanları kişi hatırlar. Bu durum bazen kişinin hipnoza girmediğini düşündürtür fakat bu doğru bir yargı değildir. Hipnoterapi sırasında mutlaka olması gereken bir şey veya açığa çıkması gereken bir durum yoktur.

Yeme bağımlılığı için yapılan hipnoterapi, tıbbi açıdan kilo vermesinde bir engel bulunmayan fakat psikolojik nedenlerden dolayı diyet yapmakta zorlanan kişilere uygundur. Hipnoterapide bilinçaltındaki yemek yemek ile ilgili inançlar ve kalıplar ortaya çıkartılır. Kişiyi gereğinden fazla ve sürekli yemeye iten bu inanç ve kalıplar yeme bağımlılığının gerçek kaynağıdır ve doğru telkinlerle ortadan kaldırıldıklarında kişi anlamlı gelişme gösterir.

Sigara bağımlılığı için yapılan hipnoterapi de aynı yeme bağımlılığı gibi kişinin bilinçaltında sigara ile ilgili inanç ve kalıplarını ortaya çıkardıktan sonra doğru telkinle bu inanç ve kalıpları yeniden şekillendirme üzerine kuruludur. Hipnoz ile sigara bırakmanın etkinliğini gösteren Amerika ve Avrupa kaynaklı 100’ün üzerinde bilimsel çalışma vardır ve hipnoz, etkinliği en yüksek sigara bırakma metotlarından biridir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu