Blog

Gırtlak Kanseri

Gırtlak (Larenks) diye adlandırılan yer boğazın hemen altında yer alır. Gırtlak kanseri ise son derece yaygın bir durumdur. Vücudun hemen hemen her noktası için oluşumundan söz edebileceğimiz kanser için en çok ev sahipliği yapacak olan bölgelerden biri de gırtlaktır. Gırtlak olarak adlandırılan bölge kıkırdaktan meydana gelmiştir. Konuştuğunuz zaman ses çıkarmak için titreşen ses telleri bulunur. Bu bölgede ortaya çıkan kanserler gırtlak veya larenks kanseri olarak adlandırılır.

Gırtlak Kanseri Nedir?

Gırtlak kanseri nedir konusu hakkında bir açıklamak yapacak olursak, yapılan çalışmalar sonucunda varılan sonuçlara göre; her bin kişiden beşi için söz konusu olacak olan gırtlak kanseri hastalığı, gırtlak bölgesinde yer alan hücrelerin anormal bir biçimde ve çok hızlı bir şekilde büyümesi olarak tanımlanabilir. Gırtlak kanseri her yaştan insanda meydana gelebilir.

Gırtlak Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Gırtlak kanseri nedenleri arasında pek çok şey saymak mümkündür. Gırtlak kanseri sebepleri nelerdir denildiği zaman akla ilk gelen şeylerden biri tütün maddeleri olacaktır. Tütün maddeleri için en başta gelen şey ise sigaradır. Çok fazla sigara içen bir insanın gırtlak kanseri gibi bir sorun ile karşı karşıya gelmesi an meselesi olacaktır. Ses tellerinde herhangi bir sorunun yaşanması sonucunda pek çok insanın aklına gelebilecek olan gırtlak kanseri boğazda farklı bölgelerde de ilerleyebilir.

Çalışma şartları da gırtlak kanseri sebepleri arasında yer alabilir. Yani bir insan boya, tiner ya da petrol gibi sürekli olarak insan hayatını tehlikeye sokan ve solunum yolu ile ilgili bir teneffüs etme durumu yaşıyor ise bu durumda da gırtlak kanseri gibi büyük bir sorun ile karşı karşıya gelebilir. Genel olarak ağaç işleri ve sanayi gibi ortamlarda hizmet veren pek çok insanın gırtlak kanseri olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra HPV virüsünün de gırtlak kanserine yol açan şeyler arasında yer aldığını söylemek gerekir.

Gırtlak Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Gırtlak kanseri belirtileri arasında ilk olarak teste bir değişiklik hissedilmesi gerekli olacaktır. Bir insanın normal ses tonundan çok daha düşük ya da kısık bir ses tonuna geçiş yapmış olması gırtlak kanserinin varlığına bir işaret olarak karşımıza çıkabilecek durumlar arasında yer alır.

Ses kısıklığı pek çok şeyden ileri geliyor olabilir. Mesela çok fazla soğuk su içmişsiniz ya da bir yerde aşırı derecede bağırmak durumunda kalmışsanız veya da grip gibi bir sebepten dolayı boğaz ağrısı sonucunda ses kaybı yaşamışsanız böyle bir durumda gırtlak kanserinden korkmanıza gerek yoktur. Bu tip durumlar genel olarak sebebi belli olan ses kısıklıklarıdır. Fakat bunun yanı sıra bir de sebebi belli olmayan bir ses kısıklığı yaşıyor olabilirsiniz. Eğer ki böyle bir durum söz konusu ise ve 2 hafta gibi bir süre içerisinde geçmeyen bir ses kısıklığı yaşıyorsanız mutlaka ama mutlaka bir kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına müracaat etmeniz tavsiye edilir.

Ses kısıklığının yanı sıra boğazınızda bir takılma hissi var ise yani sürekli olarak halk arasında gıcık tuttu denilen şey yaşanıyorsa bu durumun da gırtlak kanseri belirtisi olma riski yüksektir. Boğazınızın içinde sanki yabancı bir cisim varmış gibi bir his oluşabilir. Bu bir şişlik olarak ya da herhangi bir şey gibi ortaya çıkabilir. Böyle bir durumun da gırtlak kanseri gibi bir sonuç doğurması son derece normal olacaktır. Bu sebepten dolayı boğazda bir takılma hissi yaşayan her insanın çok geçmeden bir doktora müracaat etmesi gerekli olacaktır. Böyle bir durum yaşandı zaman boğaz ve kulaklarda da bir ağrı meydana gelebilir. Bu organlar birbiriyle bağlantılı organlar oldukları için birbirine sirayet eden ağrılar ya da bir takım durumlar mevcut olacaktır.

Gırtlak Kanserinin İlerlediğini Nasıl Anlarız?

Gırtlak kanseri gibi bir sorun ile karşı karşıya kalmış olan bir insan, özellikle de gırtlak kanseri teşhisi yeni konulmuş ise gırtlak kanserinin ilerlediği dönemlerde neler yaşayacağını merak etmesi son derece normal bir durumdur. Bu durumda gırtlak kanserinin ilerlediğini nasıl anlarız şeklinde bir soru sorulacaktır.

Nefes darlığı bu konu ile ilgili olarak en büyük sıkıntı yaratan durumlardan biridir. Sonuç olarak nefes alma eylemi boğazımızdan verdiğimiz ve aldığımız hava ile sağlanır. Gırtlak kanseri ise gırtlakta büyüyen ve anormal bir şekilde çoğalan hormonların var oluşu sebebiyle konulan bir teşhistir. Yani bu durum doğal olarak nefes almayı engelleyen bir durum olarak karşımıza çıkar. Aynı sebeplerden dolayı yutmakta zorlanma da yaşanabilir. Gırtlak kanseri gibi bir oluşumun yeni başlamış olduğu dönemlerde boğazınızda bir takılma hissi gibi bir şey yaşayabilirsiniz. Bu durum gırtlak kanseri ilerledikçe çok daha vahim bir hal alacaktır. Gırtlak kanserinin en belirgin özelliği ise kanlı balgam çıkartmaktır. Eğer ki bütün bu belirtiler var ise ve kanlı balgam gibi bir durum ile karşı karşıya gelmişseniz mutlaka ama mutlaka Çok acil bir şekilde kulak burun boğaz doktoruna gitmeniz gerekli olacaktır.

Gırtlak Kanseri İçin Hangi Doktora Gitmek Gerekli Olacaktır?

Boğazınızda bir ağrı ya da zaman zaman batmalar oluyorsa bu durumun bir süre takibini yapmanız gerekli olacaktır. Mesela boğazınızda bazen yemek yerken ya da su içerken bir takılma hissi gibi bir şey meydana geliyordur ama siz bunu göz ardı ederek pek de önemli bir şey olmadığını düşünüp geçiştiriyor olabilirsiniz. Ancak böyle bir durum her zaman için ciddiye alınması gereken bir durumdur. Eğer ki genel olarak bu tür rahatsızlıklar hissediyor ve bir türlü düzelme görülmüyor ise bir doktora gitmeniz gerekli olacaktır.

Boğaz diye adlandırdığınız bölgede aslında kıkırdaktan meydana gelmiş olan gırtlak yer alır. Ve bu durum bir gırtlak kanseri olabilir. Bu noktada yapmanız gereken araştırma da gırtlak kanseri konusu ile ilgili olacaktır. Gırtlak kanseri için hangi doktora gitmek gerekir ya da gırtlak kanserine hangi doktor bakar şeklinde bir araştırma yapabilirsiniz. Bunun sonucunda gırtlak kanseri için bir kulak burun boğaz (KBB) doktoruna müracaat etmeniz gerektiğini öğrenmiş olacaksınız, ancak tanı kesinleştikten sonra tedavi kararı almadan önce mutlaka Radyasyon Onkolojisi Uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir. Kulak burun boğaz doktoru gırtlak kanseri için biyopsi ile size yardımcı olacak olan doktordur. Ancak radyoterapi çoğu zaman hayat kalitesi açısından daha önemli bir tedavi seçeneğidir. Kulak Burun Boğaz Doktorunun sizi direk cerrahiye yönlendirdiği durumda bile mutlaka radrasyon onkolojisi görüşü almanız faydalı olacaktır.

Gırtlak Kanseri Teşhisi Nasıl Konulur?

Ucunda kamera olan bir cihaz ile gırtlak kanseri teşhisi çok kolay bir şekilde konulabilir. İlk olarak doktorunuz sizden boğazınızda meydana gelmiş olan rahatsızlığın tam olarak ne olduğunu dinler. Ardından fiziki bir muayene yapar. Son olarak eğer ki gırtlak kanserinden şüphelenmişse sizden bir tomografi de isteyebilir.

Gırtlak Kanseri Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gırtlak kanseri olan bir insan gırtlak kanseri tedavisi nasıl yapılır şeklinde bir soru yöneltecektir. Gırtlak kanseri tedavisi kemoterapi, radyoterapi ya da cerrahi yöntemlerle bir takım tedavi yolları izlenebilir. Bu kon hakkında daha detaylı bilgi için https://berrinpehlivan.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu